Propozice recitační přehlídky
Pro koho je recitační přehlídka určena
Recitační přehlídka Táborská Eurolyra (dále jen „recitační přehlídka“ nebo jen „přehlídka“) je určena pro žáky 2. stupně základních škol a odpovídajících tříd víceletých gymnázií a žáky středních škol a odpovídajících tříd víceletých gymnázií. Recitátoři jsou následně rozděleni do dvou nesoutěžních kategorií:
- Kategorie 1: žáci 2. stupně ZŠ a odpovídajících tříd víceletých gymnázií
- Kategorie 2: žáci SŠ a odpovídajících tříd víceletých gymnázií
Jazyky
Recitátoři si vybírají své texty k recitaci z následujících jazyků:
- Anglický jazyk
- Francouzský jazyk
- Německý jazyk
- Španělský jazyk
Text a přednes
Text k recitaci je možno libovolně zvolit z oblasti prózy, poezie i dramatu. Vybraný text je nutné ve 2 kopiích donést s sebou pro potřeby poroty. Text musí obsahovat:
- název díla
- jméno a příjmení autora
- případně bližší určení části recitovaného textu (dějství, sloka, kapitola apod.)
Součástí hodnocení bude i vhodný výběr recitovaného textu.
Délka přednesu se odvíjí dle kategorií:
- Kategorie 1: 1 – 3 minuty s tolerancí 30 s
- Kategorie 2: 2 – 4 minuty s tolerancí 30 s
Průběh recitační přehlídky
Registrace do recitační přehlídky probíhá prostřednictvím internetového formuláře do naplnění kapacity. Samotná přehlídka se koná v pondělí 9. prosince 2024 v náhradních prostorách táborské Městské knihovny Žižkovo náměstí 10.
Recitační přehlídka je jednokolová. Výkony bude v každém z jazyků posuzovat odborná porota, která nejlepším recitátorům udělí čestné ceny (3 v každé kategorii).
Slavnostní vyhlášení cen proběhne v brzkých odpoledních hodinách v Gotickém sále Husitského muzea.
Finanční zajištění
Kritéria hodnocení
Hodnotící tabulka
Porota hodnotí recitátory pomocí hodnotící tabulky s následujícími kritérii. V každém kritériu boduje od 1 do 5, kdy 1 je nejhorší a 5 nejlepší:
- VÝBĚR TEXTU – Porota hodnotí, zda text vybraný k recitaci odpovídá věku a zkušenostem recitátora. Dále zvažuje, zda úryvek z delšího textu (prózy, dramatu, poezie) dává i tak smysl jako celek.
- VÝSLOVNOST A RECITACE – Porota se během hodnocení zaměřuje na správnou výslovnost, intonaci slovní i větnou, přízvuk, práci s dechem, plynulost a přirozenost projevu.
- POROZUMĚNÍ TEXTU A JEHO INTERPRETACE – Recitátor by měl recitovanému textu porozumět, správně jej recitovat i interpretovat, zdůraznit podstatné části, zaměřit se na svůj výraz a předání prožitku posluchačům.
- CELKOVÝ DOJEM – Porota sleduje celkovou míru ztotožnění se s textem, udržení pozornosti publika po celou dobu přednesu, oblečení a gesta v souladu s textem, případný pohyb či rekvizity, které neilustrují text, musí být opodstatněné či vycházet z podstaty a přirozenosti recitátora.